Simona Halep se califica in sferturile competitiei WTA St. Petersburg dupa ce a invins-o pe Ana Konjuh

0
114

Aflata la prima partida oficiala dupa eliminarea prematura de la Australian Open, Simona Halep s-a calificat, miercuri, in sferturile turneului „Premier” de la St. Petersburg. Numarul 4 WTA nu a avut un meci usor impotriva jucatoarei Ana Konjuh (Croatia – 39 WTA), o sportiva cu lovituri puternice.

Pentru un loc in semifinale, Simona va lupta impotriva invingatoarei meciului dintre Natalia Vikhlyantseva (115 WTA) si Daria Kasatkina (27 WTA – cap de serie numarul opt).

eMAG – Samsung Blue Week – 31 ianuarie – 6 februarie

Pentru calificarea in sferturi, Halep va primi 20.350 de dolari si de 100 de puncte in ierarhia WTA.

Desfasurarea partidei Simona Halep vs Ana Konjuh:

Set I

Simona a inceput „rau” meciul cu Ana, pierzandu-si serviciul in chiar primul game al disputei. Jucatoarea noastra a revenit insa, a egalat la unu, iar apoi s-a distantat la 3-1. Game-urile au fost lungi, „incalcite”, cu multe erori, iar dupa aproape 25 de minute tabela arata doar 3-1.

Am putut observa o lupta „surda” de pe baseline, cu multe lovituri ratate de ambele parti. Cu un procentaj slab de reusita atat pe primul, cat si pe al doilea serviciu, Halep si-a mai cedat inca o data serviciul, Konjuh egaland la trei in prima mansa.

Au urmat primele game-uri lejere de serviciu pentru cele doua sportive, iar Ana a fost a ajuns in situatia de a servi pentru a ramane in primul set (5-4). Croata a simtit presiunea, permitandu-i Simonei sa fie agresiva la retur. A venit break-ul, la zero, mansa intai revenindu-i numarului 4 WTA cu 6-4, dupa 40 de minute.

Acehost foloseste codul „tryitforabuck” pentru a primi hosting la doar 1$ pentru 3 luni de gazduire

Set II

Fara sa isi gaseasca ritmul la serviciu, Simona a oferit in continuare cadouri, iar Konjuh a reusit, dupa mai multe incercari, sa faca inca un break. Condusa cu 3-1, Halep mareste intensitatea jocului, se deplaseaza mult mai bine, sta perfect in schimburile dure, iar revenirea este bifata (3-3). Serie perfecta pentru Simona: trei game-uri la rand, a fost cea mai buna perioada din acest meci pentru jucatoarea nascuta la Constanta.

Ajunsa inca o data in situatia de a servi la 5-4 pentru adversara, Ana trimite incredibil, cu o viteza „permisa” si in circuitul baietilor. Simona incepe sa aiba adancime in lovituri, iar Konjuh este incomodata vizibil. De la 40-0, se face 40-40. Simona are trei mingi de meci, insa de fiecare data Konjuh reuseste sa le anuleze. Apoi, ajutata si banda fileului, croata ajunge sa aiba avantaj, iar game-ul ii revine cu mari emotii (5-5).

La 6-5, Halep mai iroseste o minge de meci (a patra), dupa o eroare nefortata cu forehandul. S-a intrat in tie-break, acolo unde jocul a curs intr-o singura directie: Simona s-a impus cu 7-2, obtinand astfel calificarea in turul trei al competitiei din Rusia. Meciul din Arena Centrala a durata o ora si 37 de minute.

In varsta de 19 ani, Ana a eliminat-o in runda inaugurala pe Monica Niculescu.

Turneul de la St. Petersburg face parte din categoria „Premier”, competitia fiind dotata cu premii totale in valoare de $710.900. In 2016, intrecerea a fost castigata de Roberta Vinci (la simplu) si de Martina Hingis/Sania Mirza (la dublu). Castigatoarea competitiei va incasa un cec in valoare de $132,740 si 470 de puncte in ierarhia WTA.

sursa: sport.hotnews.ro

Dacă v-a plăcut acest articol, alaturaţi-vă, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook  si grupului facebook .