Care sunt Prim-ministrii României dintre anii 1990-2017 ?

0
332

-Listă cu toţi premierii  României de la Revoluţia din ’89 încoace. Lista conţine şi premierii interimari.

Acehost– foloseste codul „tryitforabuck” pentru a primi hosting la doar 1$ pentru 3 luni

-Petre Roman > 26 decembrie 1989 – 28 iunie 1990 &  28 iunie 1990 – 30 aprilie 1991 & 30 aprilie 1991 – 16 octombrie 1991 Roman
-Theodor Stolojan >  16 octombrie 1991 – 18 noiembrie 1992
-Nicolae Văcăroiu > 19 noiembrie 1992 – 11 decembrie 1996
-Victor Ciorbea >  12 decembrie 1996 – 17 aprilie 1998
-Gavril Dejeu >  30 martie – 1998 17 aprilie 1998
-Radu Vasile > 18 aprilie 1998 – 12 decembrie 1999
-Alexandru Athanasiu > 13 decembrie 1999 – 22 decembrie 1999
-Mugur Isărescu > 23 decembrie 1999 – 28 decembrie 2000
-Adrian Năstase > 29 decembrie 2000 – 21 decembrie 2004
-Eugen Bejinariu > 22 decembrie 2004 – 28 decembrie 2004
-Călin Popescu-Tăriceanu > 29 decembrie 2004 – 5 aprilie 2007 &  5 aprilie 2007 – 22 decembrie 2008
-Emil Boc > 22 decembrie 2008 – 23 decembrie 2009 & 23 decembrie 2009 – 6 februarie 2012
-Cătălin Predoiu >  6 februarie 2012 – 9 februarie 2012
-Răzvan Ungureanu >  9 februarie 2012 – 7 mai 2012
-Victor Viorel Ponta > 7 mai 2012 – 21 decembrie 2012 & 21 decembrie 2012 – 26 februarie 2014 – 17 decembrie 2014 & 17 decembrie 2014 – 22 iunie 2015 & 9 iulie 2015 – 5 noiembrie 2015
-Gabriel Oprea > 22 iunie 2015 –  9 iulie 2015
-Sorin Cîmpeanu >  5 noiembrie 2015 – 17 noiembrie 2015
-Dacian Cioloş > 17 noiembrie 2015 – 4 ianuarie 2017
-Sorin Mihai Grindeanu > 4 ianuarie 2017

Dacă v-a plăcut acest articol, alaturaţi-vă, cu un Like, comunităţii de cititori de pe pagina noastră de Facebook.

Comments

LĂSAȚI UN MESAJ